Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa za rok 2019

W 2019 roku Żywiecka Biblioteka Samorządowa zakupiła 4740 egzemplarzy książek tradycyjnych oraz 67 tytułów w formacie audiobook, z czego 1126 książek i 19 audiobooków zostało sfinansowanych z corocznej dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzitwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, która w roku ubiegłym wyniosła 28.000 zł. Pozostałe egzemplarze stanowią zakup ze środków samorządowych tj. z dotacji Organizatora. Ponadto zbiory wzbogaciły się również o 776 egzemplarzy darów czytelniczych.

Aby sprostać wszelkim oczekiwaniom i gustom czytelniczym Biblioteka stara się swoje zbiory stale uzupełniać pozycjami wydawniczymi o różnorodnej tematyce i różnym "ciężarze gatunkowym",  gdyż poprzez zakup nowości pragnie zaspokoić potrzeby edukacyjne, informacyjne, kulturalne i rozrywkowe wszystkich swoich użytkowników. Systematycznie uzupełniane są nie tylko zbiory w postaci tradycyjnej, ale również zasób audiobooków, a w 2019 roku Biblioteka wykupiła także dostęp do wybranego pakietu e-booków, publikacji dostępnych elektronicznie w platformie IBUK Libra.