Ferie zimowe w Bibliotece - relacja

Od 13 do 17 stycznia w Oddziale dla Dzieci Żywieckiej Biblioteki Samorządowej odbywały się spotkania feryjne z dziećmi w wieku 7-12 lat. Tematem tych spotkań były „Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą”. Uczestnicy mogli zapoznać się  z baśniami i legendami dotyczącymi najstarszych polskich miast.. Dzieci wykonywały baśniową mapę Polski  oraz prace plastyczne, między innymi filcowego smoka, papierowe korony i tarcze rycerskie.

W czasie naszych spotkań gościliśmy grupę rekonstrukcyjną z Żywca, dzięki której mogliśmy przenieść się do czasów średniowiecza. Dzieci dowiedziały się jakie stroje nosiły kobiety i mężczyźni w tamtych czasach. Dziewczynki mogły poczuć się jak księżniczki -  przymierzając piękne suknie, a z kolei chłopcy mogli wcielić się w rolę giermka, czy rycerza – zakładając na siebie ciężką zbroję. Dzieci miały też okazję  nauczyć się dawnych tańców dworskich.

Innymi atrakcjami jakie zapewniliśmy naszym uczestnikom było: strzelanie z łuku, walka na miecze wykonane z baloników, teatrzyk kamishibai, gry i zabawy ruchowe.

W ostatnim dniu naszych spotkań dzieci grały w gry planszowe pod okiem starszych koleżanek- naszych wolontariuszek.  Następnie wszyscy bawili się przy dźwiękach muzyki i brali udział w konkursie wiedzy dotyczącym Polskich legend i baśni. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku oraz upominków dla każdego uczestnika ferii.

Przy dobrej zabawie czas szybko mija a tegoroczne ferie w bibliotece dobiegły końca. Wspólnie przeżyte chwile radości pozostaną jednak na długo w naszej pamięci.