Żywiecka Biblioteka Samorządowa - miejsce rozwoju i działań!

Drodzy Czytelnicy!
Niezwykle miło jest nam poinformować, że Żywiecka Biblioteka Samorządowa otrzymała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Promocja Czytelnictwa” na rok 2024. Dzięki środkom pozyskanym z tego grantu będziemy mogli jeszcze intensywniej, różnorodnie i atrakcyjnie realizować naszą specjalną ofertę kulturalno- edukacyjną dla Was.
Uzyskany grant to kolejny kamyczek do naszego rozwoju i dynamicznej pracy nad upowszechnianiem i popularyzacją czytelnictwa oraz kultury w rozmaitych jej aspektach.
W ostatnich latach, dzięki poszczególnym projektom oraz stałemu wsparciu Organizatora – Urzędu Miejskiego w Żywcu, Biblioteka zyskała już wyjątkową przestrzeń i warunki dla swojej działalności, dla realizacji ambitnych założeń i planów. Dzięki nim mamy piękne, klimatyczne i funkcjonalne miejsca, w których urzeczywistniamy nasze literackie i artystyczne marzenia.
Zrealizowane programy to :
???? „SymPatio – Wykreowanie nowego produktu turystycznego dzięki współpracy Żywieckiej Biblioteki Samorządowej oraz miasta Frydlant nad Ostrawicą” z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Beskidy w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V –A Republika Czeska - Polska 2014-2020.
Powstało niezwykle klimatyczne i gościnne SymPatio, z nawiązaniami do „Alicji w Krainie Czarów”, które już na stałe wpisuje się w architekturę i ofertę kulturalną ŻBS, zapraszając wszystkich chętnych, osoby spragnione relaksu, wytchnienia, miłej atmosfery i przyjaznego klimatu w otoczeniu zabytkowych murów, książek oraz zieleni.
???? Natura i kultura – nowa oferta turystyczna w Euroregionie Beskidy - Mikroprojekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz ze środków własnych za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.
Stworzono specjalną strefę wystawowo-warsztatową, w której swoje prace zaprezentowało już wielu wybitnych twórców, także z regionu. Ekspozycje są cyklicznie aktualizowane, kolejni artyści (malarze, graficy, fotografowie) przedstawiają swój dorobek i dzielą się swoją pasją. Tutaj również odbywają się kreatywne, rozwijające i wciągające warsztaty.
????????????
Aktualnie Żywiecka Biblioteka Samorządowa przygotowuje się do przeprowadzenia niezbędnych prac renowacyjno-konserwatorskich w wybranych pomieszczeniach budynku. Prace te zostaną dofinansowane ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, na podstawie wstępnej promesy otrzymanej w lipcu 2023 r. Inwestorem jest Miasto Żywiec, które ogłosiło postępowanie na wybór wykonawców. Wkrótce postępowanie przetargowe będzie zakończone i ruszą intensywne prace remontowe.
????????????
Zapraszamy do śledzenia naszej oferty i bieżących wydarzeń na stronie internetowej Biblioteki www.biblioteka.zywiec.pl oraz na stronie Facebook.
Foto : Lucjusz Cykarski Fotografia/Photography / SymPatio