Co za szczęście! Co za pech! - cykl listopadowych zajęć w Filii nr 1 w Zabłociu

Co za szczęście! Co za pech!

obchody dnia czarnego kota w filii nr 1 - 7, 14, 15, 21, 22 i 28 listopada bibliotekę odwiedziła grupa dzieci z klasy II a, II b, I a Szkoły Podstawowej nr 1, 5- latki i 6 – latki z Przedszkola nr 1 oraz grupa dzieci z klasy „0” Szkoły Podstawowej nr 9. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na przesądy funkcjonujące w naszym społeczeństwie. W świadomości wielu kultur zakorzenione są różne przesądy i nie dotyczą one tylko czarnego kota. Wszyscy doskonale znamy opowieści o stłuczonym lustrze, piątku 13., znalezieniu czterolistnej koniczyny czy szczęśliwej „7”. Wiadomo, że przesądy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i choć wydają się czasem  zabawne i bezsensowne, nie można zapominać, że jest ich w naszej kulturze bardzo wiele. Dlatego dzień czarnego kota stanowi doskonałą okazję ku temu, by poruszyć taką tematykę.

Dzieci wysłuchał wiersza „Szczęście w nieszczęściu” Agnieszki Borowieckiej oraz przewrotnej historii małej Amandy z książki „Co za szczęście! Co za pech!” Thomasa Hallinga. Opowieści o tym, co się nie wydarzyło, o tym , że „mamy pecha” albo „mamy szczęście”. Pozornie proste opowiadanie stało się punktem wyjścia do filozoficznej rozmowy na temat tego, że w naszym życiu decyduje los, przypadek, decyzje podjęte pod wpływem chwili.

Podsumowaniem spotkania było wykonanie figury czarnego kota, aby walczyć z przesądami i zwrócić uwagę na los tych zwierząt.