Październik w Filii nr2 w Sporyszu

1. Palcem po mapie - 8 października w bibliotece filii  nr 2 w Sporyszu rozpoczęły się zajęcia z  dziećmi z Specjalnego Ośrodka Szklono-Wychowawczego  w Sporyszu. Dzieci uczestniczyć będą w cyklu spotkań pt. ”Polska – palcem po mapie”. Zajęcia prowadzone będą co miesiąc. Każde dziecko otrzyma kontur mapy Polski, będzie trochę historii, oprawa multimedialna, legendy związane z danym miastem, zajęcia plastyczne, oraz książki z ilustracjami do danego miasta.

Nasze pierwsze  miasta to Gniezno . Dzieci poznały legendę „ O Lechu, Czechu i Rusie”. Odpowiadały na pytania dotyczące legendy, wypełniały krzyżówkę, oglądnęły  prezentacja multimedialna, wykonały pracę plastyczną (godło Polski), a uzupełnieniem informacji były książki z ilustracjami miasta Gniezna.

2. Dary jesieni - 15 października dzieci z Sz. P nr 3 kl. II b odwiedziły bibliotekę. Tematem spotkania były „Dary Jesieni”, co można zrobić z warzyw i owoców, których na jesień mamy bardzo dużo. Spotkanie rozpoczęło się o przeczytania wiersza Jana Brzechwy pt.: „Na straganie”. Następnie panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pani Irena Wydra i pani Krystyna Targosz rozpoczęły naszą kulinarną ucztę. Dzieci wysłuchały krótkich informacji, jak przechowuje się warzywa i owoce na zimę (przechowywanie w kopcach, kiszenie, kwaszenie, suszenie, wędzenie, mrożenie). Do wszystkich tych przykładów dzieci miały przygotowane różne przetwory, a to kwaszone ogórki, kiszoną kapustę, suszone jabłka, wędzone śliwki... Wszystkie te przetwory dzieci mogły skosztować i same też wypowiadały się z jakich warzyw i owoców w ich domach robione są różne przetwory.

Spotkanie zakończyło się degustacją babeczek upieczonych z ciasta marchewkowego, oraz rogalików z nadzieniem brzoskwiniowym.

3. Tolerancja - "Inny, a jednak taki sam"

W dniu 23 października rozpoczął się  cykl spotkań pt.: „Tolerancja dla inności”. Co miesiąc dzieci z przedszkola nr 8 będą spotykać się w bibliotece, aby uczestniczyć w zajęciach, które pozwolą zrozumieć im co to jest tolerancja i jak ważna ona jest w naszym współczesnym świecie. Tytuł pierwszego spotkania „Inny, a jednak taki sam”. Rozpoczęło się ono od wytłumaczenia słowa tolerancja, a następnie wspólnie stworzony został kodeks tolerancji przedszkolaka czyli ”Bawiąc się jesteśmy tacy sami ”. Do serduszka naszego pod słowem tolerancja doczepiliśmy następujące  słowa: szczerość, dyskrecja, współczucie, uśmiech, życzliwość , prawdomówność. Następnie na serduszko odbiliśmy opuszki palca, moczone w farbie jako symbol swojej niepowtarzalności.

Dzieci wysłuchały  opowiadania Anny Onichimowskiej „O zebrze, która chciała być w kwiatki”. W lesie stworzonym przez dzieci może zdarzyć się wszystko i wszystko się zdarza. Marcin i Natalka rysują własny świat, w którym drzewa bywają niebieskie, zebry w kwiatki, a lew ma jedynie połowę grzywy. Czy w tej bajkowej krainie wszyscy są szczęśliwi?. Może ktoś jest samotny i szuka przyjaciela, ktoś się boi, lub chciałby być kimś innym niż jest. Autorka prosto i ciepło, a zarazem intrygująco mówi o ważnych, ale trudnych dla dzieci sprawach – o akceptacji, bliskości, strachu i samotności. Na zakończenie spotkania dzieci bawiły się piłką, gdzie jedno dziecko podaje piłkę drugiemu dziecku i mówi, że podoba mi się twoja fryzura, nos, oczy itp.