15 października Międzynarodowy Dzień Białej Laski

Międzynarodowy Dzień Białej Laskiświęto osób niewidomych i niedowidzących obchodzone corocznie 15 października od 1964 roku.

Celem obchodów jest przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu, rządom i władzom lokalnym problematyki osób niewidomych i niedowidzących. Dla osób niewidomych jest to uroczyste święto podczas którego przypominają zdrowej części społeczeństwa, że istnieją, że chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata, bez ograniczeń i bez fałszywej litości [...]

Żywiecka Biblioteka Samorządowa od lat współpracuje i wspiera żywiecki oddział Polskiego Związku Niewidomych. Przy Bibliotece utworzono Oddział "Książki Mówionej", który oferuje osobom niewidomym i niedowidzącym liczne nagrania utworów literackich na różnych nośnikach, w tym coraz bogatszy zbiór audiobooków. Ponadto istnieje możliwość nagrywania wybranych tytułów na karty pamięci do odtwarzania w specjalnych urzadzeniach zwanych czytakami, które również znajdują się na wyposażeniu Biblioteki i są do udostępniania na zewnatrz. Taki rodzaj usługi Biblioteka zawdzięcza ścisłej, długoletniej współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Larix" im. Henryka Ruszczyca, założonym przez osoby niewidome i słabowidzące, które chciały ułatwić osobom niewidomym dostęp do nowych technologii. Z czasem Stowarzyszenie zajęło się także promocją czytelnictwa wśród osób niewidomych i jest to obecnie główne pole jego działalności. Do chwili obecnej Stowarzyszenie nagrało i nieodpłatnie udostępniło ponad 1600 cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabowidzących. W celu udostępniania książek Stowarzyszenie współpracuje z wieloma bibliotekami na terenie całego kraju.

Żywiecka Biblioteka Samorządowa współorganizuje także, udostępniajac lokal oraz obsługę, spotkania osób niewidomych, odbywające się przy okazji wżnych dla Nich wydarzeń, jak właśnie Dzień Białej Laski, czy inne spotkania o charakterze integracyjnym np. bożonarodzeniowy opłatek. W trakcie takich imprez przeprowadzane są niejednokrotnie różnorodne konkursy  (np. literackie, wiedzy ogólnej, wiedzy o mieście i regionie itp.), w których uczestnicy mogą sprawdzić nie tylko swoją wiedzę, ale przede wszystkim w przyjaznej, luźnej atmosferze poczuć ducha zabawy, relaksu i swobody jako ważnej odskoczni od wielu codziennych ograniczeń i barier.

W dniu 16.10.2019 r. w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej po raz kolejny zorganizowane zostało uroczyste spotkanie w ramach Międzynarodowego Dnia Białej Laski.