Wrzesień w Filii nr1 w Zabłociu

Wrześniowe zajęcia w Filii nr1 w Zabłociu :

1.  19.09 - "Jesień" - Jesienna szkółka dobrych manier czyli O ekologii nie tylko jesienią. Bibliotekę odwiedziła grupa sześciolatków z Przedszkola nr 1. Tematem przewodnim była nadchodząca pora roku. Dzieci wypowiadały się na temat zmian zachodzących w przyrodzie, uczestniczyły w eksperymencie, z którego dowiedziały się w jaki sposób powstaje kolor pomarańczowy.
Przedszkolaki wysłuchały także krótkiego opowiadania pt :  „Jak krówka Stokrotka nauczyła się szanować przyrodę” Pauline Casters i zapoznały się z podstawowymi zasadami ekologii, bo o naturę trzeba dbać cały rok.
Aby zatrzymać piękne barwy jesieni na dłużej, dzieci wykonały pracę z szyszek i liści.

2.  20.09 - Dzień Przedszkolaka

20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W związku z tym bibliotekę odwiedziła grupa „0” ze SP nr 9. Młodzi czytelnicy wysłuchali opowiadania  o przedszkolaku Huberciku z książki Beaty Ostrowickiej „Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole”. Lektura stała się punktem wyjścia do rozmowy o typowym dniu dzieci, co lubią robić najbardziej, a co sprawia im trudność.
Podsumowaniem spotkania było wykonanie autoportretu - na szarym papierze dzieci odrysowywały swoje sylwetki, a potem ozdabiały wedle uznania.

3.  27.09 - "Asiunia" czyli Trudny temat wojny w literaturze dziecięcej

W tym dniu Filię nr 1 odwiedziła grupa dzieci z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 1. Zajęcia podzielone były na dwie części, a pierwsza stanowiła prezentację biblioteki oraz jej zbiory oraz informację na temat wartości płynących z czytania książek. W drugiej części uczniowie zapoznali się z trudnym tematem wojny, wysłuchali wiersza Marcina Brykczyńskiego pt. „Wojna”, który stanowił wstęp do rozmowy. Kolejnym tekstem było opowiadanie Joanny Papuzińskiej „Asiunia”. Dzieci dowiedziały się, jak w czasie wojny wyglądało dzieciństwo, dlaczego ludzie musieli uciekać z własnych domów i przede wszystkim dlaczego wojna jest zawsze złem. Uczniowie wypełniali karty pracy, będące podsumowaniem spotkania oraz wykonali pracę plastyczną przedstawiającą gołąbka pokoju.