Narodowe Czytanie 2019

Literacko, artystycznie, refleksyjnie... Słowa i obrazy... Klasyka polskiej nowelistyki w połączeniu z niezwykłym, sugestywnym i niepowtarzalnym, schulzowskim klimatem.

Narodowe Czytanie - edycja 2019 r. pod hasłem "8 nowel na 8 Narodowe Czytanie".
Wśród wybranych 8 dzieł nowelistyki polskiej znalazł się również utwór Brunona Schulza "Mój ojciec wstępuje do strażaków" ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą".
Bruno Schulz, urodzony w 1892 r. w Drohobyczu polski prozaik, grafik, malarz, rysownik i krytyk literacki.
Autor, tyleż wybitny, nietuzinkowy, natchniony... co po prostu mało znany i taki, którego utwory, nieoczywiste, ambitne i kunsztowne językowo, bywają dla wielu odbiorców zbyt trudne i wymagające.
W Żywieckiej Bibliotece Samorządowej, w ramach wydarzeń Narodowego Czytania, przybliżyliśmy tę, wyjątkową pod wieloma względami, postać, która objawiła się nam zarówno w słowach, jak i w obrazach.
Imprezę towarzyszącą stanowiła bowiem wystawa fotograficzna autorstwa Mariusza Kubielasa, urodzonego w Żywcu artysty, członka Związku Polskich Artystów Fotografików, zatytułowana wymownie "U Schulza".
Ten cykl fotograficzny, mocno zakorzeniony w schulzowskim klimacie i czerpiący z niezwykłej twórczości pisarza, stanowił wymowny i bardzo cenny akcent tematyczny naszego czytelniczego spotkania.
Autor tych niezwykłych prac gościł w naszej Bibliotece podczas akcji, czytał oraz opowiadał o Schulzu, jak również o własnej twórczości inspirowanej tą postacią. Wystawa prac Mariusza Kubielasa w naszej Bibliotece czynna do połowy listopada.

Biblioteka składa ogromne podziękowania wszystkim tym osobom, które aktywnie włączyły się w organizację i przebieg wydarzeń podczas naszej tegorocznej akcji Narodowego Czytania i wspólnie spędziły z nami ten literacki czas.