Biblioterapia - w teorii i w praktyce

W Żywieckiej Bibliotece Samorządowej odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne dla uczniów czwartej klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Żywcu pt. „Książka uczy, bawi, wychowuje, czyli o korzyściach płynących z mądrej lektury”. Poprowadziła je Pani dr Wanda Matras-Mastalerz, adiunkt w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, specjalistka biblioterapii, autorka wielu publikacji naukowych, właścicielka kolekcji ponad dwóch tysięcy książek dla dzieci.

Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowieści o książkach na temat pracy mózgu („Sen Alicji, czyli jak działa mózg”) i kreatywnych pomysłów („Co robisz z pomysłem?”). Mieli okazję obejrzeć i dotknąć książkę artystyczną Roberta Sabudy pt. „Alicja w krainie czarów” oraz multisensoryczną „Bajkę o ciepłym i puchatym”, uszytą przez Panią Wandę. Na prezentowanych slajdach zobaczyli, m.in. najgrubszą, najmniejszą i najcenniejszą książkę świata. Całość warsztatów dopełniły zajęcia ruchowe usprawniające pracę mózgu.

Druga część warsztatów, obejmująca zagadnienia teoretyczne biblioterapii, jak również wybrane kwestie praktyczne (biblioterapia kliniczna) skierowana była do uczestników starszych tj. nauczycieli, bibliotekarzy, osób na co dzień stykających się z różnymi sytuacjami i problemami wychowawczymi, edukacyjnymi itp. w których niezastąpioną pomocą metodyczną i terapeutyczną może okazać się właśnie książka, kontakt ze słowem pisanym, właściwie dobrana lektura. Nie bez przyczyny przecież już wieki temu biblioteki nazywane były lecznicami dusz.

Zdjęcia TUTAJ