"Wariatka, która czyta"

W dniu 13.05.2019 r. Żywiecka Biblioteka Samorządowa gościła znaną i bardzo cenioną pisarkę Martę Fox, której różnorodna i bogata twórczość od lat znajduje wielu odbiorców i sympatyków.

Marta Fox to poetka, powieściopisarka, eseistka. Autorka ponad 40. wydanych książek.
Urodzona w roku 1952 w Siemianowicach Śląskich. Absolwentka filologii polskiej, ukończonej w Uniwersytecie Śląskim. Pracowała w szkole, bibliotece, teatrze, domach kultury, galerii sztuki współczesnej. Pisała felietony do miesięcznika społeczno-kulturalnego „Śląsk”, "Strony", także do "Gazety Wyborczej".
Otrzymała Złoty Telefon, odznaczenie „Niebieskiej Linii", Ogólnopolskiego Pogotowia do Walki z Przemocą w Rodzinie, za książkę Coraz mniej milczenia. Także odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej, Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego, Kobieta Humanitas, Hanysy 2013, Narcyz. Powieści młodzieżowe zostały uhonorowane przez IBBY (International Board on Books for Young People) w konkursie „Książka Roku” 1995 i 2000. Poezja Marty Fox była tłumaczona na języki: niemiecki, portugalski, hiszpański, angielski, francuski.

Pretekstem do spotkania było ukazanie się najnowszej książki autorki, w której zawarła Ona rozważania i refleksje na temat własnych literackich inspiracji, zamiłowań, bodźców do działania, a także pasji, wartości oraz radości płyących zarówno z czytania, jak też z samego procesu twórczego, pisarstwa. Książka zatytułowana została bardzo wymownie - "Wariatka, która czyta" i prowadzi czytelnika przez literacki, poetycki i prozatorski, prywatny kanon twórców, postaci oraz utworów, które na autorce wywarły największe wrażenie, trwale zapadły w pamięć i serce, pomagały niejednokrotnie dokonywać życiowych wyborów i decyzji.

Podczas pobytu w ŻBS Pani Marta Fox spotkała się z młodzieżą licealą na specjalnych warsztatach literckich, a w godzinach popołudniowych na spotkaniu autorskim z dorosłymi czytelnikami. Będąc osobą niezwykle otwartą, życzliwą, budzącą w słuchaczach natychmiastową sympatię oraz zainteresowanie przekazem, a jednocześnie osobą z dużą wiedzą oraz obyciem literackim, pisarka bardzo szybko nawiązała doskonały kontakt ze wszystkim uczestnikami powyższych spotkań, wprowadzając ich w swój własny, wyjątkowy świat książek, świat czytelnictwa i pisarstwa.

Zdjęcia TUTAJ

Autor zdj. poniżej Janusz Stobiński