Wielkanocne warsztaty w Oddziale dla Dzieci ŻBS

„Palma, bagniątka, kocanka” - czyli tradycje związane z Niedzielą Palmową to temat zajęć zorganizowanych w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej w dniu 4 marca 2019r.

Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żywcu. Na zajęciach można było się dowiedzieć od kiedy istnieje w Polsce zwyczaj święcenia palm wielkanocnych, a także z jakich elementów składała się tradycyjna „bagniątka”. Następnie uczniowie mogli samodzielnie wykonać palemki z kolorowych, bibułkowych kwiatów, wstążek oraz bazi.

Celem spotkania było kultywowanie tradycji wykonywania wielkanocnych palm oraz przybliżenie zwyczajów naszych przodków i obrzędów religijno-magicznych zwiazanych z poświęconą palmą, która była traktowana jak sakrum i wykorzystywana do różnych celów.
Uczniowie bardo się postarali i wykonali przepiekne palemki, które zabrali ze sobą na pamiątkę naszego spotkania. Obiecali też, że jeszcze odwiedzą naszą bibliotekę, bo zajęcia były wyjątkowo ciekawe i kształcące, w sposób szczególny przybliżajace tradycję Niedzieli Palmowej, poprzedzającej wielkanocne obrzędy i świętowanie.

Zdjęcia TUTAJ