"Poznajemy się poprzez wartości kulturalne i naturalne"

Głównym zadaniem projektu jest nawiązanie do pomyślnie zrealizowanego projektu Ochrona dziedzictwa kulturowego Żywca – płaszczyzną rozwoju współpracy pomiędzy Żywiecką Biblioteką Samorządową i Kysucką Kniżnicą w Čadcy poprzez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A Polska – Republika Słowacka i szesnastoletnią bogatą współpracę w dziedzinie kultury, edukacji i informacji, przenieść ją na wyższy jakościowo i ilościowo poziom, co będzie korzyścią nie tylko dla obu partnerów ale głównie dla społeczności, mieszkańców regionów, w których działają partnerskie biblioteki.

Celem priorytetowym jest udostępnienie informacji o wartościach kulturowych, historycznych i naturalnych ale też o współczesnej sztuce (literatura, muzyka, sztuka dramatyczna i plastyczna) mieszkańcom regionów partnerskich. Jako cele specyficzne stawia się: wyższą jakość i dalszy rozwój współpracy transgranicznej w dziedzinie kultury, informacji i edukacji; wzmocnienie i rozszerzenie kontaktów między społecznościami w ramach wspólnych działań; poparcie dla umacniania identyfikacji z miejscem w ramach własnych społeczności ale też wzajemnego zrozumienia poszczególnych kultur; wyższa jakość i rozszerzenie usług bibliotekarsko-informacyjnych dla własnych społeczności i pośrednio poprzez bibliotekę partnerską dla społeczności, w której biblioteka działa; stworzenie przesłanek do dalszych wspólnych projektów na przyszłość.